LMK FALEMO Červený Kostelec
Hlavní stránka arrow Historie arrow Historie a současnost klubu
Historie a současnost klubu Tisk E-mail
Napsal webmaster - 25.02.2008 08:32:36 , aktualizováno 13.01.2016 10:34:22   

Počátky klubu jsou v roce 1973, kdy se začala scházet skupina modelářů z Č. Kostelce a klub působil pod hlavičkou bývalého Svazarmu zákl. organizace Elitex.

Předsedou nově vzniklého klubu byl zvolen Jan Brož. Tehdejší činnost se soustředila na stavbu modelů, soutěžní létání různých kategorií, ale hlavně na práci s dětmi v pronajaté klubovně, kterou zajišťovala organizace Elitex. Klub při pořádání soutěží velice úzce spolupracoval s přáteli z České Metuje a Náchoda. Na svou činnost upozornil veřejnost v roce 1974 velkou modelářskou výstavou, která se uskutečnila v prostorách divadla, kde bylo vystaveno několik desítek modelů, které si mohli návštěvníci prohlédnout. Již v těchto počátcích se vytvořil velmi silný tým modelářů, kteří nejen stavěli, létali a soutěžili, ale až do dnešní doby drží pohromadě.

V letech 75 - 81 se činnost klubu vyznačovala prací s dětmi, soutěžemi v různých kategoriích, propagací modelářství, ale i různou brigádnickou pomocí. Následovaly další výstavy pro veřejnost, které měly vždy velký ohlas. V 80-tých letech se pořádalo několik soutěží na tehdejším záložním zemědělském letišti v Olešnici. Účast soutěžících - téměř ze všech míst republiky a jejich ohlasy byly vždy velmi příznivé a povzbudivé. Všechny tyto akce, to byl velký hnací motor pro modelářskou partu. Nikdo z těchto nadšenců netušil, co bude za několik málo měsíců následovat…

Rok 1989, rozpad organizace Svazarm, klub přišel o modelářskou klubovnu, letiště bylo zrušeno a tím byla ukončena až do té doby dobrá spolupráce s dětmi. Pro nedostatek času požádal předseda klubu o uvolnění z funkce a odchod. Na poslední schůzce klubu zazněla pouze jediná otázka. Co dál?… Na tomto místě je potřeba vzpomenout a zároveň do modelářského nebe pozdravit a poděkovat našemu bývalému kolegovi Láďovi Tälgovi, který jednou větou řekl: "Jak co dál? Partu máme, modely také, nové letiště se začíná rýsovat, tak to dejte dohromady, založte nový klub a zítra v plné parádě na kopec". To bylo rozhodné slovo a povel k nové aktivitě. Láďo díky! Poděkování patří rovněž všem těm, kteří to nevzdali, pomohli a projevili zájem dále pokračovat… Jirka Kubeček, Pepa Nývlt, Honza Petera, Jarda Janovský, Milan Škoda, Olda Vach, Petr Hetfleisch, Láďa Tälg, Jirka Semerák a Karel Knap. Ti všichni to "rozjeli" znova, všichni dobří modeláři a kamarádi. Název klubu byl otázkou několika minut - letectví FAndíme, LÉtáme, MOdeláříme. Dáme to dohromady a máme FALEMO.

Podařilo se téměř nemožné a po dohodě s panem Zdeňkem Špringrem dostal klub pro svou činnost část pastviny na Končinách. A s novou letovou plochou nastal příliv dalších aktivních členů. Míra Košťál s rodinným týmem, Petr Jakoubek, Jarda Němec, Ondra Celba , Luboš Koblasa, Pavel Koch a další, kteří na Končiny nacházejí postupně cestu. Rokem 1994 se odstartoval 1. ročník modelářské show na Končinách. V roce 1999 jsme se stali oficiálním modelářským klubem, jehož zřizovatelem je Svaz modelářů ČR. O činnosti klubu se dozvěděli nejen modeláři, ale i bezvadní lidé z letecké záchranné služby DELTA SYSTEM AIRHradec Králové a další spolupráce byla na světě. FALEMO zpestřuje letecký den v Hradci a piloti skutečných strojů jsou pravidelnými hosty na Končinské show. V nynější době klub sdružuje přibližně třicítku modelářů z Červeného Kostelce a okolí, zabývajících se funkčními, rádiem řízenými modely. Najdeme zde modeláře specializované v mnoha odbornostech leteckého modelářství (makety, motorové modely, větroně, vrtulníky) a pozemní techniky (auta, tanky a jiná vojenská technika).

Klub FALEMO je častým hostem na mnoha leteckých modelářských dnech. Jsme "doma" i na velkých letištích např. Hradec Králové, kde se již tradičně účastníme doprovodného programu na akcích Helicopter Show a Open Skies for Handicapped. Klub se v roce 2009 podílel na spolupořádání mistorvství ČR v kategorii RCV2. V roce 2010 jsme zaznamenali rekordní účast návštěvníků na naši Show, která se odhadovala na 2.500 - 3.000 diváků. To svědčí o zájmu, který budí naše modely a jsme tomu rádi. V roce 2011 byla vydána také kniha Červený Kostelec - město bohatých tradic. Jsme rádi, že jsme "obsadili" dvě strany této publikace a patříme mezi spolky, které utvářejí tradice města.

Dalo by se jistě napsat ještě mnohé, ale účelem sepsání této historie byla především snaha vzpomenout na léta minulá a spíše poděkovat všem těm, kteří byli u zrodu klubu a u těch nejdůležitějších okamžiků. Nebýt těchto lidí, žádný takový klub by dnes nebyl a to by byla určitě škoda. Je třeba také vzpomenout a poděkovat kolegům, kteří již aktivně nemodelaří, ale pravidelně mezi nás chodí a jistě mají co říci těm mladším. Poděkování patří také všem, co našli odvahu změřit své síly na různých soutěžích nebo jen předváděcích akcích a šíří tak dobré jméno našeho klubu i mimo náš region. No a na závěr se sluší poděkovat snad úplně všem aktivním členům, protože dobrý klub netvoří nějaký výbor nebo osoba předsedy. Klub klubem dělají především jeho členové…

V roce 2013 jsme si připomněli 40. výročí činnosti klubu. V roce 2014 se uskutečnil 20. ročník divácky velmi atraktivní akce Končinská Show. I letos nás jednotliví členové budou opět reprezentovat na různých přehlídkách a soutěžích, plánujeme také několik málo vlastních soutěží. Přejme si, aby se vše zdařilo alespoň tak, jako doposud a naše ryze letecko modelářské přání - hodně šťastných přistání! A na úplný závěr zbývá všechny příznivce modelářství pozvat jako vždy druhou neděli v červnu, tedy 12. června 2016 na velkolepou podívanou…

za FALEMO
Karel Knap, Pavel Koch

 
SEO by Artio

Kalendář akcí

<<  Únor 2016  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
29      

Blížící se akce

19.03.2016, 14.00
   Zvonění na mraky
30.04.2016, 17.00
   Čarodějnice na Končin...
12.06.2016, 14.00
   Končinská modelářsk...

WEBKAMERA

Webkamera na Končinách
Aktuální situace na našem letišti + aktuální počasí!

Podporují nás

Wikov MGI a.s.
RC Model Shop
ZÁPAČ -  zemědělské sdružení, Celba Josef
Rtyně.net
JPsoft - software & hardware

Ankety

Jak se vám líbila akce Noční lety

CSS validní XHTML validní